Art kino mreža Slovenije (AKMS) v šolskem letu 2014/2015 nadaljuje z izvajanjem filmske vzgoje v slovenskih kinematografih, tokrat s še več sodelujočimi kinematografi – 15, brezplačnih filmsko-vzgojnih aktivnosti pa je to leto kar 40. Z ozirom na način dela in starostne kategorije, ki obsegajo vse od starosti 3 leta do 18 let, smo pripravili tudi katalog filmskih vzgojno-izobraževalnih vsebin. Katalog s filmskimi predlogi ni povsem zavezujoč, sproti se bodo pripravljale filmsko-vzgojne aktivnosti tudi za novejše filme. 



Medijska pismenost v današnji, z avdio-vizualnimi vsebinami prežeti družbi, postaja ključnega pomena. Avdio-vizualne vsebine so velikokrat zakodirane v jezik, ki ga otroci in mladi včasih težko razumejo. Zato jim želimo s strokovno pomočjo mentorjev pomagati pri razbiranju njihovega družbenega in umetniškega konteksta. Naš projekt je tako začetek strateškega pristopa k sistematizirani uporabi filmske vzgoje.

Na Slovenskem filmskem centru (SFC) je AKMS junija 2013 prvič prejela sredstva za izvajanje projekta Filmska vzgoja v slovenskih kinematografih v šolskem letu 2013/2014, letos projekt izvajamo že drugič. Namen projekta je čim več otrokom omogočiti kvatiteten, kontinuiran in brezplačen program filmske vzgoje.

Projekt bo strokovno izvedel Zavod za uveljavljanje vizualne kulture Vizo (www.vizo.si) s svojimi filmski pedagogi.

Pri izvedbi projekta dobro sodelujemo tudi s Kinobalonom (programom za otroke in mlade v Kinodvoru, Ljubljana), ki nam dovoljuje uporabo svojih pedagoških gradiv za starše in učitelje, napisanih prav posebej za izbrane filme.

Projekt bo izveden v naslednjih 15 krajih (kontakt):

 

Art kino mreža Slovenije:
Marija Štalekar, artkinomrezaslovenije@gmail.com

Zavod za uveljavljanje vizualne kulture Vizo – izvajalec filmske vzgoje:
Rok Govednik, rok.govednik@vizo.si

 

Projekt torej izhaja iz potrebe po razvijanju celovite medijske pismenosti, oziroma, mi smo osredotočeni na razvijanje odnosa do filmske kulture. Poleg ponudbe kakovostnega in raznovrstnega filmskega programa, bomo skušali s filmsko vzgojo poudariti pomen filma za kritičen premislek o naši družbi, o svetu, v katerem živimo in nenazadnje tudi o nas samih. Filmska vzgoja bo temeljila na ogledu kakovostne filmske vsebine, na seznanjanju z raznolikimi filmskimi stvaritvami, spoznavanju kreativnega ustvarjanja filmskih del in kritičnem branju, ter posledično razumevanju filma. S pedagoškimi pogovori o(b) filmih, pogovori z gosti, delavnicami, multimedijskimi predavanji in okroglimi mizami bomo tako razvijali tudi artikulacijo otrok in mladih, kritično mišljenje in ustvarjalnost.

 

Kot eden izmed pobudnikov Nacionalnega programa filmske vzgoje, se v AKMS dobro zavedamo pomena in nujnosti vključitve filmskega opismenjevanja, tako v formalno kot neformalno izobraževanje. Zato smo se, tudi na podlagi pozitivne izkušnje zelo uspešno izpeljanega pedagoškega programa v okviru projekta Filmski teden Evrope 2012 in 2013 (katerega naročniki so bili Predstavništvo Evropske komisijeInformacijska pisarna Evropskega parlamenta in Urad Vlade RS za komuniciranje, sodelovali pa smo tudi z MEDIA Desk Slovenija)odločili, da bomo mlademu občinstvu filmsko vzgojo ponudili v čim več slovenskih kinematografih.

 

Projekt Filmska vzgoja v slovenskih kinematografih v šolskem letu 2014/2015 sofinancira Slovenski filmski center.